Klenot pod zadkom

Autor: Lucia Masárová | 23.4.2012 o 7:30 | (upravené 23.4.2012 o 13:06) Karma článku: 9,17 | Prečítané:  1475x

Asi každý druhý Slovák má doma takú tú drevenú okrúhlu stoličku s ratanovým sedákom.  Áno, myslím „tonetku".  Samozrejme, sú aj varianty s preglejkovým alebo čalúneným sedákom, ale jednu vec majú všetky spoločnú: sú vyrobené z ohýbaných drevených tyčí.  „No a čo?" poviete si, hádžuc ošarpanú tonetku do veľkokapacitného kontajnera, zatiaľ čo manželka  doma rozbaľuje novučičkú drevotrieskovú stoličku z Moebelixu.  Takým ľuďom môžem povedať len jedno: „kde je odparkovaný ten kontajner?". Vám ostatným je určený tento článok.

 

Prenesme sa do polovice devätnásteho storočia.  Priemyselná revolúcia podnietila rozmach miest, do ktorých sa stále viac a viac ľudí sťahovalo za prácou.  Toto spôsobilo dopyt jednak po nájomných bytoch, ktoré museli byť zariadené lacným a ľahko presúvateľným nábytkom, jednak po zábavných prevádzkach akými sú kiná, divadlá alebo kaviarne, ktoré taktiež vyžadovali nový typ nábytku.  Iste ste už niekedy videli, ako v bare po záverečnej čašník vyloží všetky stoličky na stôl a poutiera dlážku.  S ťažkými a na zaobchádzanie háklivými stoličkami, ktoré sa bežne vyrábali v tom čase, by to bolo značne problematické.  Vznikla tak slušná diera na trhu.  Vyplniť sa ju ako prvý rozhodol Michael Thonet.

Tento šikovný remeselník začínal s nábytkom z ohýbaných dýh a už aj pri ňom prejavoval snahu o zjednodušenie tvaru, čím v konečnom dôsledku mohol svoje produkty urobiť cenovo dostupné širšiemu okruhu ľudí.  Očividne ale nemal pocit, že to je celkom ono, a tak sa dopracoval až k nápadu vyrábať nábytok z ohýbaných drevených tyčí, ktorý si v r. 1841 aj nechal patentovať.  Jeho snahou bolo odstrániť každý gram materiálu, ktorý nie je nutný na funkciu.  Odpadlo tak ťažké biedermeierovské operadlo a čalúnený sedák nahradil ultraľahký ratanový výplet.

Po týchto ľahkých a lacných stoličkách sa ihneď vrhli majitelia kaviarní.  Ako prvá svoj interiér tonetkami zariadila kaviareň Daum vo Viedni a čoskoro už tonetky obsadili všetky kaviarne v európskych metropolách.

thonet_sessel_nr_4_01_grienstadl_wien.jpg

Viedenčania čítajú noviny sediac na stoličke č. 4

„Tou" tonetkou, ktorou sa Thonet preslávil najväčšmi a ktorá je vo svete dizajnérov  krucifixom, soškou Buddhu a zlatým teľaťom v jednom, sa stala stolička č. 14.  Čím bola taká úžasná?  Z pohľadu dnešného konzumenta, ktorý je zvyknutý na to, že si z ikei prinesie celú kuchyňu úhľadne poskladanú v krabiciach na svojej octavii, asi ničím.  Pre človeka devätnásteho storočia mohol tento model stoličky predstavovať asi taký posun vpred ako keď vznikol prvý stolový počítač v časoch, keď počítače boli obrovské skrine zaberajúce celú miestnosť.  Táto stolička sa totiž dala rozložiť na šesť dielov a naskladať tak, že do jedného metra kubického sa zmestilo tridsaťšesť stoličiek.  To umožňovalo oveľa ekonomickejší transport a tým pádom aj jej masové rozšírenie.

thonet14soskladovanim.jpg

Model č. 14 rozmontovaný

Tonetky pozná asi každý.  Málokto ale vie, že firma Thonet vyrábala aj nábytok z oceľových rúrok, ktoré navrhli poprední predstavitelia funkcionalizmu.  Kreslo Vassily od Marcela Breuera, Stroj na ležanie od Le Corbusiera, návrhy Miesa van der Roheho a Marta Staama, to všetko vznikalo práve v továrňach firmy Thonet.

BreuerWassily.jpg

Kreslo Vassily.  Marcel Breuer

lecorbusier.jpg

Stroj na ležanie.  Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret

Po druhej svetovej vojne sa firma rozdelila a na území Československa vznikla firma Ton, ktorá funguje dodnes.  Okrem klasických modelov stoličiek vyrába aj moderné kusy z preglejky, kovu aj plastu a za svoje produkty už získala nejedno ocenenie (aktuálne napr. Interior innovation award na Grand Prix for Furniture 2012).

01Merano.jpg

Merano. Alex Gufler. Vyrába Ton. Víťaz Red Dot Design Award 2011

Záverom: vy, majitelia tonetiek!  Stolička, na ktorej práve sedíte, je dizajnérskym dielom.  Kopec ľudí míňa horibilné sumy na to, aby mali doma „dizajnérsky kus" a vy máte to šťastie, že už ho doma máte.  Tak si ju pekne oprášte, prelakujte a s láskou opatrujte, pretože je veľmi pravdepodobné, že vo vašom „ikea byte" je to ten najhodnotnejší kus nábytku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Skúsili sme prejsť ilegálne z Mexika do USA. Vypustia psy a mieria na vás samopalom

Oscarový režisér nakrútil unikátnu virtuálnu realitu.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?