Toto že je betón? Neverím!

Autor: Lucia Masárová | 11.4.2012 o 7:30 | Karma článku: 8,70 | Prečítané:  2611x

Pri slove betón si každý predstaví niečo iné.  Niekto dvojmetrové oplotenie vily na Slavíne, niekto prácne čistenie topánky potom, čo opäť nedával pozor a stúpil na čerstvo zaliaty chodník, niekto (napríklad ja) pod týmto pojmom chápe verziu krupičnej kaše, do ktorej išiel trojnásobok potrebného množstva krupice.  Len málo ľudí si ale pri tomto slove dokáže predstaviť niečo krásne a oku lahodiace.  Len málo ľudí totiž zatiaľ počulo o grafickom betóne.

O čo ide?  Predstavte si blok pohľadového betónu, do ktorého si môžete vyleptať prakticky čokoľvek.  Môže sa jednať o pravidelný motív vertikálnych pásov na fasáde domu, rovnako ako o veľkoformátový akt pokrývajúci stenu v spálni.  Vznikne tak akýsi reliéf, kde obraz je „zarezaný" do pôvodného bloku a okrem výškového rozdielu je odlíšený aj kvalitou povrchu (napr. povrch obrazu je drsný, zatiaľ čo pozadie je hladké).

Grafický betón vyrába fínska firma Graphic Concrete Ltd. na základe patentu interiérového dizajnéra Samuli Naamanku.  Technológia výroby je založená na špeciálnej extrémne pevnej membráne, ktorá sa rozprestrie na odlievací stôl počas odlievania betónových blokov a umožní tak vyrobiť výrobky s rôznymi typmi povrchových úprav.  Firma tak nedodáva samotné betónové bloky, ale spomínané membrány a „know how"; ktoré klient odovzdá miestnemu výrobcovi betónových dielcov.

 

Pár ukážok praktického využitia grafického betónu:

graf-beton-fasada.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raster diagonál aplikovaný na fasádu budovy

 

graf-beton-slimak.jpg

Odtlačok naozaj veľkej fosílie

 

graf-beton-fotka.jpg

Dvojvrstvová aplikácia - raster písma a fotografia

 

graf-beton-dlazba.jpg

Fotografia vytlačená do dlažby

 


obchod-09-upravene-resize.jpg

Potlač stien, návrh predajne s tanečnou obuvou - vizualizácia

 

 

Poznámka na záver pre tých, ktorí sa chystajú na Salón nábytku a dizajnu v Miláne:

Firma Graphic Concrete Ltd. bude prezentovať vlastný pavilón v rámci trienále Fuorisalone 2012 v Triennale garden 17. - 22. apríla 2012.  Ak sa teda budete v tom čase obšmietať v Miláne, rozhodne  ho zaraďte do programu, ktovie kedy najbližšie budete mať možnosť si ohmatať živý grafický betón.  (Pre tých menej úchylných, ktorí nemusia všetko ošahávať: iste bude zaujímavý aj na pohľad, viď obrázok nižšie).

371x343_TNS_Pavilion.jpg

http://www.graphicconcrete.com/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Skúsili sme prejsť ilegálne z Mexika do USA. Vypustia psy a mieria na vás samopalom

Oscarový režisér nakrútil unikátnu virtuálnu realitu.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?