Poznáte pojem „retrofuturizmus“?

Autor: Lucia Masárová | 20.3.2012 o 7:00 | Karma článku: 6,73 | Prečítané:  1010x

Bežný inteligentný a všeobecne rozhľadený človek by si mohol povedať, že sa snažím spojiť nespojiteľné do akéhosi znásilneného postmoderného oxymoronu.  V skutočnosti však tento pojem existuje už takmer štvrť storočia a označuje čarovný prúd v súčasnom umení a dizajne.  Ak chcete privoňať k jeho nostalgickej poézii, čítajte ďalej.

Pojem retrofuturizmus vytvoril Lloyd Dunn podľa časopisu Retrofuturizmus, ktorý bol vydávaný v rokoch 1988 – 1993 a možno ho chápať ako umelecký a dizajnérsky štýl, alebo ako ideológiu.  Jeho ústrednou myšlienkou je očarenie alebo návrat k obrazom budúcnosti vytvoreným v minulosti (najmä v 20. až 60. rokoch 20. storočia) v science fiction a nebeletristickom dobovom futurizme (Jenkins, Henry: "The Tomorrow That Never Was: Retrofuturism in the Comics of Dean Motter").

Asi najširšie pole pôsobnosti dostal retrofuturizmus v oblasti filmu.  Filmy tohto žánru sú obvykle zasadené do budúcnosti videnej očami minulosti a  predstavujú technicky vyspelú spoločnosť žijúcu v materiálnom blahobyte v ktorom je takpovediac všetko dovolené a nič nie je príliš bláznivé a extravagantné.  Aplikované do praktického života: pokiaľ vyjdete na ulicu v metalickom overali a fialovej parochni a nevoláte sa Lady Gaga, budete pôsobiť jemne povedané zvláštne.  Pokiaľ si ale tento outfit oblečiete v rámci retrofuturistického filmu akými boli napríklad filmy o Austinovi Powersovi, nikto sa nad tým nepozastaví.

AUSTINPOWERS.jpg

Austin Powers: retrofuturistická scéna a kostýmy

Pre retrofuturistické filmy je typický optimizmus prameniaci z vedného pokroku a z tohto pohľadu možno retrofuturizmus chápať ako protiklad ku kyberpunku, ktorý sa prejavil napríklad na filmovej trilógii Matrix a na technologický a vedný pokrok sa pozerá veľmi skepticky. Druhým možným filmovým  prejavom retrofuturizmu je zmena historických udalostí, ktorú spôsobil nejaký technologický vynález, resp. vedný objav.  Ako príklad môže slúžiť film Watchmen (2009), v ktorom Spojené štáty zvíťazili vo Vietnamskej vojne.

Dôležitou zložkou každého dobrého retrofuturistického filmu je scénický dizajn.  Priekopníkom v tejto oblasti bol nepochybne Ken Adam (Sir Kenneth Adam), ktorý navrhol scény napr. pre Star Trek, Kubrickovho Dr. Strangelove, alebo scény pre Bondovky od Dr. No až po Moonraker.  Mnohí súčasní dizajnéri uvádzajú práve jeho ako zdroj inšpirácie pre svoju retrofuturistickú tvorbu.

bbc-ken-adam-you-only-live-twice.jpg

Návrh scény k bondovke You Only Live Twice od Kena Adama

Retrofuturizmus prenikol aj do architektúry, predovšetkým v rámci postmoderny.  Inšpiračnými zdrojmi boli lietadlá, kozmické lode, UFO, atď. a návrhy ostávali často len v hladine konceptu (napr. skupiny Archizoom, Archigram).  Retrofuturistická architektúra bola úzko spojená s tzv. googie architektúrou, ktorá sa objavila v 40. až 60. rokoch v USA a zaoberala sa navrhovaním motelov, kaviarní a bowlingových centier.  Po materiálovej stránke využívala googie hlavne oceľ, sklo a neon a jej parabolické tvary boli inšpirované kozmickým vekom.  Známymi príkladmi googie architektúry sú veža Space Needle v Seattli alebo terminál na letisku JF Kennedyho v New Yorku.

Space-Needle.jpg

Space Needle, Seattle

            Retrofuturizmus však do každodenného života preniesli až viacerí nadšení produktoví a interiéroví dizajnéri.  Viac o ich tvorbe si povieme nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba autobusovej stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach stále mlčí

S prestavbou stanice sa nezačne skôr, ako sa dokončí modernizácia električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?