reklama

Klenot pod zadkom

Asi každý druhý Slovák má doma takú tú drevenú okrúhlu stoličku s ratanovým sedákom.  Áno, myslím „tonetku".  Samozrejme, sú aj varianty s preglejkovým alebo čalúneným sedákom, ale jednu vec majú všetky spoločnú: sú vyrobené z ohýbaných drevených tyčí.  „No a čo?" poviete si, hádžuc ošarpanú tonetku do veľkokapacitného kontajnera, zatiaľ čo manželka  doma rozbaľuje novučičkú drevotrieskovú stoličku z Moebelixu.  Takým ľuďom môžem povedať len jedno: „kde je odparkovaný ten kontajner?". Vám ostatným je určený tento článok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Prenesme sa do polovice devätnásteho storočia. Priemyselná revolúcia podnietila rozmach miest, do ktorých sa stále viac a viac ľudí sťahovalo za prácou. Toto spôsobilo dopyt jednak po nájomných bytoch, ktoré museli byť zariadené lacným a ľahko presúvateľným nábytkom, jednak po zábavných prevádzkach akými sú kiná, divadlá alebo kaviarne, ktoré taktiež vyžadovali nový typ nábytku. Iste ste už niekedy videli, ako v bare po záverečnej čašník vyloží všetky stoličky na stôl a poutiera dlážku. S ťažkými a na zaobchádzanie háklivými stoličkami, ktoré sa bežne vyrábali v tom čase, by to bolo značne problematické. Vznikla tak slušná diera na trhu. Vyplniť sa ju ako prvý rozhodol Michael Thonet.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento šikovný remeselník začínal s nábytkom z ohýbaných dýh a už aj pri ňom prejavoval snahu o zjednodušenie tvaru, čím v konečnom dôsledku mohol svoje produkty urobiť cenovo dostupné širšiemu okruhu ľudí. Očividne ale nemal pocit, že to je celkom ono, a tak sa dopracoval až k nápadu vyrábať nábytok z ohýbaných drevených tyčí, ktorý si v r. 1841 aj nechal patentovať. Jeho snahou bolo odstrániť každý gram materiálu, ktorý nie je nutný na funkciu. Odpadlo tak ťažké biedermeierovské operadlo a čalúnený sedák nahradil ultraľahký ratanový výplet.

Po týchto ľahkých a lacných stoličkách sa ihneď vrhli majitelia kaviarní. Ako prvá svoj interiér tonetkami zariadila kaviareň Daum vo Viedni a čoskoro už tonetky obsadili všetky kaviarne v európskych metropolách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Viedenčania čítajú noviny sediac na stoličke č. 4

„Tou" tonetkou, ktorou sa Thonet preslávil najväčšmi a ktorá je vo svete dizajnérov krucifixom, soškou Buddhu a zlatým teľaťom v jednom, sa stala stolička č. 14. Čím bola taká úžasná? Z pohľadu dnešného konzumenta, ktorý je zvyknutý na to, že si z ikei prinesie celú kuchyňu úhľadne poskladanú v krabiciach na svojej octavii, asi ničím. Pre človeka devätnásteho storočia mohol tento model stoličky predstavovať asi taký posun vpred ako keď vznikol prvý stolový počítač v časoch, keď počítače boli obrovské skrine zaberajúce celú miestnosť. Táto stolička sa totiž dala rozložiť na šesť dielov a naskladať tak, že do jedného metra kubického sa zmestilo tridsaťšesť stoličiek. To umožňovalo oveľa ekonomickejší transport a tým pádom aj jej masové rozšírenie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Model č. 14 rozmontovaný

Tonetky pozná asi každý. Málokto ale vie, že firma Thonet vyrábala aj nábytok z oceľových rúrok, ktoré navrhli poprední predstavitelia funkcionalizmu. Kreslo Vassily od Marcela Breuera, Stroj na ležanie od Le Corbusiera, návrhy Miesa van der Roheho a Marta Staama, to všetko vznikalo práve v továrňach firmy Thonet.

Obrázok blogu

Kreslo Vassily. Marcel Breuer

Obrázok blogu

Stroj na ležanie. Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret

Po druhej svetovej vojne sa firma rozdelila a na území Československa vznikla firma Ton, ktorá funguje dodnes. Okrem klasických modelov stoličiek vyrába aj moderné kusy z preglejky, kovu aj plastu a za svoje produkty už získala nejedno ocenenie (aktuálne napr. Interior innovation award na Grand Prix for Furniture 2012).

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Merano. Alex Gufler. Vyrába Ton. Víťaz Red Dot Design Award 2011

Záverom: vy, majitelia tonetiek! Stolička, na ktorej práve sedíte, je dizajnérskym dielom. Kopec ľudí míňa horibilné sumy na to, aby mali doma „dizajnérsky kus" a vy máte to šťastie, že už ho doma máte. Tak si ju pekne oprášte, prelakujte a s láskou opatrujte, pretože je veľmi pravdepodobné, že vo vašom „ikea byte" je to ten najhodnotnejší kus nábytku.

Lucia Masárová

Lucia Masárová

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovaná interiérová dizajnérka, vášnivá tanečnica, turistka a hedonistka Zoznam autorových rubrík:  DizajnSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu